Projekt Wikipedija

Ta projekt učencem_kam pomaga izvedeti več o Wikipediji in odprtokodnem pisanju, urejanju, preverjanju informacij in sklicevanju na vire.

Splošni cilji

  • Več o Wikipediji kot enem najpogosteje uporabljenih virov informacij na spletu
  • Spoznavanje in uporaba postopkov pisanja za odprtokodno spletno mesto, preverjanje informacij in navajanje virov

Aktivnosti

Teorija (15 minut) - frontalno

Učitelj_ica razredu predstavi Wikipedijo in urejanje člankov na njej. Učenci_ke se naučijo odpreti stran Wikipedije v »peskovniku« in se seznanijo z vizualnim urejevalnikom Wikipedije.

Aim: učenci_ke razumejo, kako začeti eksperimentirati z vizualnim urejevalnikom Wikipedije.

Vaja (30 minut) - skupinsko delo

Učenci_ke so razdeljeni_e v skupine ali delajo individualno, odvisno od tega, koliko računalnikov je na voljo. Raziskujejo možnosti urejanja na Wikipediji.

Aim: učenci_ke se naučijo urejati članke v Wikipediji.

Teorija (15 minut) - frontalno

Učitelj_ica razloži osnove pisanja neleposlovnega članka.

Aim: učenci_ke razumejo, kako napisati neleposlovni članek.

Vaja (30 + 45 minutes) - Group work

Učitelj_ica razdeli učence_ke v skupine in jim dodeli različne teme ali jim dovoli, da izberejo svoje teme. Skupine začnejo delati na svojem članku. Učitelj_ica je na voljo za pomoč in preverja delo.

Aim: skupine začnejo delati na svojih člankih.

Razprava (45 minut) - razred

Učenci_ke predstavijo svoje članke in razpravljajo o svojem delovnem procesu.

Aim: učenci_ke razmišljajo o svojem delu.

Nasveti in priporočila

  • Ta vaja bo zahtevala veliko dela doma in izven učilnice.
  • Wikipedija si lahko vzame nekaj časa, da končne članke potrdi, preden so dokončno objavljeni, vendar vas to ne sme odvrniti.
  • Delati bi morali v jeziku poučevanja.

Teorija (15 minut)

Wikipedija je spletna enciklopedija brezplačne vsebine, ki jo piše in vzdržuje skupnost prostovoljcev_k, skupaj znanih kot Wikipedisti_ke, z odprtim sodelovanjem in uporabo sistema za urejanje imenovanega MediaWiki. Z drugimi besedami, gre za projekt skupne enciklopedije, h kateremu lahko načeloma prispeva vsak_a. Vendar pa obstajajo pravila. Wikipedija je zgrajena na trdnih načelih citiranja in znanstvene integritete, kar pomeni, da bi morali biti večinoma vsi članki na spletnem mestu zaupanja vredni, dokler so seveda ustrezno citirani.

Vsi članki Wikipedije niso enaki; nekateri ponujajo podrobnejše preglede in vsebujejo več referenc kot drugi. Vendar Wikipedia ostaja neverjeten vir znanja o bolj ali manj vseh temah. Uporabna je predvsem za razširitev splošnega znanja, vendar je treba poudariti, da številni članki vsebujejo tudi zelo podrobne in natančne informacije, zaradi česar je uporabna tudi za poznavalce nekega področja (predvsem kot hitra referenca in usmeritev za naprej).

Ker gre za skupni projekt, vsebuje le toliko informacij, kolikor so jih Wikipedijci_ke pripravljeni_e deliti. Postati Wikipedist_ka je koristno – omogoča nam, da svetu pomagamo pri spoznavanju tem, ki so nam blizu, hkrati pa vadimo svoje pisne in urejevalne sposobnosti.

Ustvarjanje članka v Wikipediji zahteva čas in trud. Zahteva dva sklopa spretnosti:

  • znanje o tem, kako urediti članek v Wikipediji
  • znanje o tem, kako napisati neleposlovni članek.

Vedeti, kako urediti članek v Wikipediji, je veščina sama po sebi. Obstajata dva glavna pristopa. Urejevalnik vikioznačevalec je urejevalnik kode, kjer je članek prikazan (in urejen) v »surovi« obliki. Vizualni urejevalnik deluje podobno kot Word ali Google Docs in prikaže besedilo, kot bo videti. Uporaba Vizualnega urejevalnika je potencialno nekoliko počasnejša, vendar je po drugi strani veliko enostavnejša za učence_ke, tako da priporočamo uporabo le-te.

Do ciljne strani, ki vas vodi do peskovnika, kjer se lahko igrate, lahko dostopate tukaj: https://sl.wikipedia.org/wiki/Pomo%C4%8D:Uvod_v_Wikipedijo .

Obstaja možnost urejanja skupnega peskovnika, ki ne zahteva računa, vendar bi morali vi in vaši_e učenci_ke v vsakem primeru ustvariti lastne račune. Vizualni urejevalnik je zelo intuitiven in preprost za uporabo. O vseh njegovih funkcijah lahko izveste tukaj: https://sl.wikipedia.org/wiki/Wikipedija:Vizualni_urejevalnik/Vodnik .

image1

Svojim učencem_kam bi morali pustiti, da vadijo in se igrajo. Upoštevajte, da boste verjetno začeli s preprostimi članki, kar pomeni, da verjetno ne potrebujete, da bi vaši_e učenci_ke obvladali_e kompleksno grafiko ali podobno. Vseeno morajo razumeti, kako citirati, povezovati in vstavljati slike.

Najpomembnejša merila za dober vnos članka so:

  • opaznost (vaš članek mora biti o nečem dovolj pomembnem, o čemer pišejo različni ugledni viri);
  • izvirnost (vaš članek ne sme že obstajati);
  • objektivnost (vaš članek mora biti objektiven in nevtralen prikaz ne glede na to, o čemer pišete)
  • akademska integriteta (navesti morate svoje vire in se zanašati samo na legitimne vire).

Če želite napisati dober članek, lahko tukaj preberete vodnik Wikipedije: https://sl.wikipedia.org/wiki/Pomo%C4%8D:Va%C5%A1_prvi_%C4%8Dlanek

Na kratko, vodnik vas usmerja k naslednjemu:

  1. Zagotovite, da je bila tema vašega članka zajeta v zanesljivih, neodvisnih virih. Ti viri lahko vključujejo knjige, časopise, revije in strokovno pregledane znanstvene revije.
  2. Vse informacije na Wikipediji morajo biti preverljive s citati iz zanesljivih virov. Če za temo ni na voljo virov tretjih oseb, morda ne potrebuje ločenega članka.
  3. Članki morajo biti v skladu s politiko Wikipedije, kot je ohranjanje nevtralnega stališča, pokrivanje pomembnih tem in podpora iz zanesljivih virov.
  4. Uporabite čarovnika za članke, da ustvarite članek s postopkom za ustvarjanje člankov. To zagotavlja, da bo vaš članek pregledan in obravnavan za objavo.
  5. Ne ustvarjajte člankov, v katerih ste v navzkrižju interesov, na primer v tesni povezavi s temo. Pravila Wikipedije to strogo odsvetujejo.
  6. Pred objavo sestavite osnutek svojega članka in zberite zanesljive vire. Ko je pripravljen, ga pošljite v pregled izkušenemu_ni uredniku_ici.
  7. Članki v Wikipediji niso nikoli dokončani. Še naprej izboljšujte svoj članek, ohranjajte nevtralen ton in se izogibajte lastništvu vsebine.
  8. Poskrbite, da vaš članek ni osamel, tako da ga povežete s sorodnimi članki in ga dodate v ustrezne kategorije.
  9. Če je naslov vašega članka dvoumen, razmislite o tem, da bi ga dodali na stran z razločitvami.
  10. Uporabite vire pomoči Wikipedije, vključno s čajnico in službo za pomoč uporabnikom_cam, ter preberite obstoječe visokokakovostne članke, da boste razumeli stil in strukturo Wikipedije.

Primer dobro zaokroženega Wiki članka, ki zajema vse osnove, je Wiki članek o nekem gospodu Heglu.

Učence_ke omejite na temo:

  • ki jo dobro poznajo;
  • ki še ni na Wikipediji (to je veliko lažje v jezikih, ki niso angleščina, in pri temah, ki so veliko bolj lokalne) ali za katero je na Wikipediji na voljo zelo malo informacij;
  • o kateri lahko realno dostopajo do informacij.

Vaja (30 minut)

Spoznavanje Wikipedije

Za to vajo imate za učence_ke zelo osnovno nalogo:

  • Če učenci_ke nimajo profilov na Wikipediji, jih vodite skozi postopek ustvarjanja računa.
  • Pokažite jim, kako ustvariti osnutke člankov v okolju peskovnika Wikipedije

Učenci_ke naj se igrajo z različnimi značilnostmi in raziskujejo okolje.

Teorija (15 minut)

Učitelj_ica razloži osnove pisanja neleposlovnega članka.

Vaja (30 + 45 minutes)

Pisanje članka - 30 + 45 minut

Učence_ke razdelite v manjše skupine ali pa naj si izberejo svoje skupine.

Navedite seznam tem, povezanih z učnim načrtom, ali spodbudite učence_ke, da predlagajo teme, ki jih zanimajo. Vsaka skupina naj si izbere temo ali pa ji jo dodelite. Primeri tem, na katerih lahko delajo:

  • slavni ljudje z vašega področja, iz vaše regije/države, ki še nimajo strani na Wikipediji (tj., če poučujete filozofijo, ugledni_e filozofi_nje iz vašega območja);
  • lokalne znamenitosti/območja/muzeji;
  • nedavni lokalni dogodki.

Učencem_kam naročite, naj izvedejo temeljito raziskavo o svojih izbranih temah. Spodbujajte jih, naj poiščejo zanesljive, neodvisne vire, kot so knjige, članki in ugledna spletna mesta.

Prepričajte se, da razumejo pomen pravilnega navajanja in zagotovite smernice glede navajanja virov.

V tem času lahko učenci_ke delajo v svojih skupinah in uporabljajo vaše smernice za pomoč pri raziskovanju. V prvih 30 minutah morajo skupine zožiti temo svojega članka in imeti dobro predstavo o strukturi članka, ki ga želijo napisati.

V preostalem delu vaje naj skupine delajo na svojih člankih, pri čemer upoštevajo smernice za pisanje in sklicevanje v Wikipediji.

Razprava (45 minut)

  1. Ali menite, da je Wikipedia zanesljiv vir informacij?
  2. Bi vsem člankom Wikipedije zaupali enako?
  3. Kaj se vam je pri pisanju članka na Wiki zdelo največji izziv?
  4. Mislite, da boste še naprej prispevali k Wikipediji?