Meie meediaruum — maailmakodanikud

Selles interaktiivses õppetunnis õpivad õpilased kriitiliselt suhtuma eri riikide meediasse, uurides, kuidas neis paikades konkreetseid teemasid kajastatakse. Nad esitavad ja võrdlevad oma tulemusi, et saada sügavam arusaam sellest, kuidas erinevad vaatenurgad võivad kajastust mõjutada.

Tunni eesmärgid

  • Õpilased harjutavad oma analüüsi- ja võrdlemisoskuseid
  • Õpilased saavad paremini tundma regionaalset ja kultuurilist mitmekesisust

Tegevused

Teooria (20 minutit) - Õpetajakeskne

Tutvustage õpilastele teooriat.

Aim: Õpilased mõistavad, mis põhjustab erinevusi uudiste kajastamises.

Harjutus (50 minutit) - Grupitöö

Valige välja mõni teema või uudislugu. Õpilased töötavad gruppides, et uurida riiklikku meediakajastust riigis, mis nende rühmale määrati.

Aim: Õpilased saavad sissevaate erinevatesse vaatepunktidesse.

Arutelu (20 minutit) - Klass

Õpilased vahetavad harjutuse käigus saadud kogemusi.

Aim: Õpilased arutavad kogemuse üle ning mõistavad, miks vaatepunktid erinevad.

Võtmesõnad

Nõuanded ja soovitused õpetajale

  • Õpetajad peaksid pöörama erilist tähelepanu, et vältida õpilaste kalduvust luua loetu põhjal stereotüüpe.
  • See harjutus võtab palju aega. Ütle õpilastele aeg-ajalt, kui palju aega neil veel on, sest rühmatöö käigus võib nende tähelepanu hajuda.
  • See harjutus sobib uudislugude ja teemade analüüsimiseks, mis on vastuolulised ja mida tajutakse eri riikides erinevalt.

Teooria (20 minutit)

Vaatepunktid

A very common and very human mistake is to project our worldview onto others. This can have an especially devastating effect when we think about global issues because the local and regional perspectives can change massively when we visit different parts of the world. On the other hand, some of the differences in our perspectives can be shaped by biased reporting.

Väga tavaline ja väga inimlik viga on projitseerida oma maailmavaade teistele. Sellel võib olla eriti hävitav mõju, kui me mõtleme globaalsetele küsimustele, sest kohalikud ja piirkondlikud vaatenurgad võivad tohutult erineda – märkame seda näiteks maailma eri piirkondi külastades. Teisest küljest võib erinevaid vaatenurki põhjustada ka tõsiasi, et sündmusi kajastatakse sageli kallutatult.

Küsimus vaatenurgast hõlmab eri aspekte, näiteks:

  • mida peetakse üldse oluliseks, näiteks meretaseme tõus on olulisem riikides, mis paiknevad rannaaladel, kui neis, mis asuvad sisemaal;
  • kuidas me erinevaid teemasid tajume, näiteks religioossete sümbolite keelustamine avalikes institutsioonides võib tekitada inimestes olenevalt nende usulisest kuuluvusest erinevaid reaktsioone.

Üksikisikud

Niisiis: mis mõjutab meie vaatepunkti? Arutage potentsiaalseid mõjutajaid õpilastega ja koostage nimekiri. Mõned mõjurid võivad olla näiteks:

  1. Meie rahaline võimekus. Jõukamad ja vaesemad inimesed suhtuvad sageli erinevalt majanduslikesse küsimustesse, näiteks sellesse, kas rikkamaid inimesi peaks kõrgemalt maksustama.
  2. Piirkond, kus me elame. Olenevalt sellest, kus me elame, võivad erineda väljakutsed, millega silmitsi seisame. Näiteks on metsatulekahjude küsimus Austraalias elavate inimeste jaoks märksa pingelisem küsimus kui Luksemburgi elanike jaoks.
  3. Riiklik ajalugu. Sõltuvalt ajaloolistest sündmustest võib eri riikidel (ja nende kodanikel) olla erinevaid vaateid ühest ja samast küsimusest. Näiteks on need Euroopa Liidu riigid, mis asuvad Venemaa, Ukraina või Valgevene lähedal, tõenäolisemad toetama edasist sõjaväelist ja rahalist abi Ukrainale kui riigid, mis asuvad konfliktipiirkonnast kaugemal.
  4. Haridustase. Haridustase on sageli seotud poliitiliste vaadetega või sellega, kuivõrd inimesed avaliku tähtusega teemadest huvituvad.
  5. Religioosne taust.

Meediaväljaanded

Me võime kohe öelda, et see, mis mõjutab meie vaatepunkti, on keeruline: parameetreid on palju ja need võivad isegi omavahel seotud olla. Astume sammu edasi ja mõtleme, mis mõjutab meediaväljaannete poolt väljendatud seisukohti. Lisaks mõjuritele, mis kujundavad iga üksikisiku arusaama, muutub olukord veelgi keerulisemaks, kui indiviidid tegutsevad organisatsiooni sees. Tehke koos õpilastega ajurünnak, et mõelda välja peamised nähtused , mis võivad mõjutada ajakirjanikke ja uudisteorganisatsioone. Nimekiri võiks välja näha umbes selline:

  1. Ajakirjanduseetika ja neutraalsus. Ajakirjanikud ja meediaväljaanded peavad sündmustest kirjutades kinni pidama kindlatest põhimõtetest.
  2. Vastutustundlikkus ning soov olla väljaandena läbipaistev ja täpne.
  3. Kasum ja populaarsus. Meediaväljaannete tööd võib suunata kasum, mistõttu rakendavad nad vahel kaheldava väärtusega taktikaid, et lugejates huvi tekitada, näiteks klikkide saamise eesmärgil loodud pealkirjad ja sensatsionalism – suurem lugejahuvi tähendab suuremat tulu.
  4. Publiku kallutatus. Meediaväljaanded võivad kajastamisel lähtuda sellest, mida "inimesed lugeda tahavad".
  5. Poliitiline kallutatus. Kuigi emediaväljaanded peaksid olema erapooletud, võivad nad kohati sündmuseid kajastada kallutatult.
  6. Poliitiline või eraisikute surve. Sõltuvalt omandivormist või rahastusest võivad meediaettevõtted alluda poliitiliste institutsioonide, ettevõtete või indiviidide survele.

Suunake õpilasi hoidma neid mõjureid järgenva harjutuse ajal meeles.

Harjutus (50 minutit)

Häälestus

Kuluta kuni 10 minutit harjutuse selgitamiseks ja selle detailide arutamiseks klassiga.

Valige teema, mida soovite, et klass uuriks. Teema peaks olema eri riikides vaieldav (näiteks asjaolu, et jalgpalli 2022. aasta maailmameistrivõistlused toimusid Kataris, võeti mõnes riigis inimõiguste rikkumiste tõttu negatiivsemalt vastu, samas kui teised keskendusid jalgpallile).

Seejärel jagage õpilased maksimaalselt viieliikmelistesse rühmadesse ja määrake igale rühmale erinev riik. Määratud riigid peaksid korreleeruma teie valitud teemaga: soovite määrata riike, kus üldine riiklik meelsus ja sündmuse kajastus on erinevad kohalikust kontekstist. Üks määratud riikidest võib olla "neutraalne", s.t. ta võib käsitleda teemat väga vähe või neutraalselt.

Õpilased peaksid töötama rühmades ja lugema, mida neile määratud riigi meedia teatava teema kohta kajastab, ning valmistuma aruteluks.

Enne kui rühmad hakkavad uurima, arutage järgmist:

  • Meediakajastus ühes riigis võib väljaannete vahel erineda. Mida peaksid grupid uurides meeles pidama? (Võimalik vastus: meediavabadus – kas väljaanne saab vabalt arvamust avaldada; väljaande omandivorm – kas omanik saab kajastust mõjutada; publiku suurus – kas väljaanne on populaarne või puudutab väikest inimhulka?)
  • Kuidas on üldse võimalik mõista mõne teise riigi mitmekesist meediamaastikku? Küsige õpilastelt nende mõtteid. (Üks võimalus on vaadata koondandmeid riikliku meediatarbimise ja juhtivate uudisbrändide kohta, näiteks kasutades Reutersi 2022. aasta digitaalsete uudiste aruande interaktiivset veebisaiti.)
  • Ilmselgelt pole meil aega, et läbi viia täiemahuline analüüs mõne riigi meediakajastuse kohta. Mida me saame teha? Vaadake kahe, kolme või nelja peamise väljaande kajastust, et saada üldine ülevaade ning aimdus sündmusega seotud meelestatusest.
  • Õpilased saavad leitud uudislugusid tõlkida, kasutades näiteks Google Translate'i või DeepL programmi.

Andke õpilastele 30 minutit, et leida, tõlkida, lugeda ja välja valida uudislood, mis nende grupi jaoks relevantsed on. Iga grupp peaks ette valmistama lühikese raporti teemakohase kajastuse kohta ning valima ühe liikme, kes leiud ette kannab. Kui õpilased aruande mustandit luues ummikusse jooksevad, siis saab neid aidata järgmiste küsimustega.

  • Kuidas võtaksid ühe lausega kokku uudisloo, mida parasjagu uurid?
  • Kes on peamised huvigrupid ehk sündmusega seotud inimesed, ühiskonnagrupid või institutsioonid?
  • Milline on üldine vaatepunkt antud teemal?
  • Kes on peamised toetajad ja kriitikud?
  • Mis võiksid olla eri vaatepunktide põhjused?

Iga grupp esitleb oma leide klassile. Andke ettekande jaoks umbes 60–90 sekundit.

Arutelu (20 minutit)

  1. Kuidas erinesid teie arvates teile määratud riigi meedias esitatud seisukohad teiste riikide esitatud seisukohtadest? Miks?
  2. Kas oli midagi üllatavat selles uudiskajastuses, mida te lugesite? Kuidas oli teiste õpilaste aruannetega?
  3. Milline on teie arvamus antud teemal? Kas teie arvates oleks see sama, kui te oleksite üles kavanud riigis, mis teile määrati?
  4. Millised on teie mõtted selle kohta, kuidas sündmuse kajastamine võib kujundada meie arusaama maailmast?
  5. Kas teie poolt loetud uudistekajastus ilmestab tingimata üldist avalikku arvamust riigis, mis teile määrati? Miks või miks mitte? (Näiteks riikides, kus meedia on suures osas riigi kontrolli all, võib kajastus olla vastuolus üldise avaliku arvamusega, kui me üldse saame hinnata, milline on üldine avalik arvamus selles riigis).
  6. Kuidas mõjutab see teie arvates kultuuridevahelist dialoogi?